Rosja: Masowe aresztowania po protestach przeciwko reformie emerytalnej Putina

 

Uwolnić wszystkich aresztowanych aktywistów! Wycofać wszystkie oskarżenia!

 

Wspólne nadzwyczajne oświadczenie Rewolucyjnej Komunistycznej Międzynarodowej Tendencji (RCIT) i Grupy Marksistowskiej „Polityka Klasowa” (Rosja), 12 września 2018 r., www.thecommunists.net i https://mgkp.github.io/

 

 

 

W niedzielę, 9 września, tysiące ludzi wyszło na ulice, aby jeszcze raz wyrazić swój protest przeciwko reakcyjnemu atakowi na emerytury i ogólnej polityki cięć rządu Putina-Miedwiediewa. Pomimo wiodącej roli nawalnistów w tych protestach, rozmaici aktywiści, w tym marksiści, zjednoczyli się, aby przemaszerować w ponad 80 miastach. Ludzie skandowali slogany takie jak „Putin jest złodziejem” i „Rosja bez Putina”. Nieśli też transparenty z hasłami: „To nie reformy, to rabunek” i „Miliarderzy okradają emerytów”.

 

Pomimo zakazu organizowania masowego wiecu na Placu Lenina w Sankt Petersburgu za pomocą biurokratycznego manewru z „pęknięciem rury”, masy uczestniczyły w wiecu w tym miejscu i nie zgodziły się na przeniesienie do usankcjonowanego miejsca (Park Udelny). Park Udelny to tak zwany „park typu leśnego” na samej granicy miasta. Masowa demonstracja jest tam niewiele skuteczniejsza niż demonstracja w lesie. Dlatego ten protest był wymierzony przeciwko bezprawiu państwa burżuazyjnego.

 

Demonstranci na placu Lenina spotkali się z brutalną reakcją ze strony policji. Według OVD-Info, grupy broniącej praw człowieka, która regularnie monitoruje protesty, przynajmniej 1195 osób zostało aresztowanych w całym kraju, z czego co najmniej 623 w samym Sankt Petersburgu. Jest to bezprecedensowa brutalność wobec mas pracujących! Część aresztowanych, w tym emeryci, została pobita. Zatrzymani byli przymusowo umieszczani w autobusach, a niektórych z nich wrzucano do autobusu, trzymając im głowę przy podłodze. Rosyjska gwardia nawet przyniosła drut kolczasty, aby chronić plac Lenina, aby ostudzić determinację ludzi do organizacji wieców tam, gdzie tego chcą! Wśród aresztowanych znaleźli się także działacze Grupy Marksistowskiej „Polityka Klasowa” (MGKP), z którymi RCIT ma bratnie stosunki.

 

Takie brutalne represje wobec pokojowych protestów demonstrują ponownie doszczętnie reakcyjny charakter reżimu bonapartystycznego Putina. Podczas gdy rosyjski rząd represjonuje robotników i tnie wydatki społeczne, rosyjski imperializm prowadzi krwawą wojnę zaborczą przeciwko Syryjczykom walczącym przeciwko reakcyjnej tyranii Assada, zawiera umowy z Erdoganem i Rouhanim, by sprzedać uciskane masy! W tym samym czasie reżim Putina popiera awanturniczą politykę Haftara w Libii i próbuje interweniować w kilku krajach afrykańskich, takich jak Sudan i Republika Środkowoafrykańska! Wszystko to dzieje się w czasie, gdy Rosja organizuje największe manewry wojskowe „Wschód-2018” od czasu rozpadu ZSRR i przygotowuje się z Chinami, by rzucić wyzwanie Światowemu Porządkowi!

 

Rewolucyjna Komunistyczna Międzynarodowa Tendencja (RCIT) i MGKP wyrażają pełną solidarność z protestami przeciwko reformie emerytalnej i żądają natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych aktywistów! Wszystkie oskarżenia przeciwko nim muszą zostać wycofane!

 

Międzynarodowa solidarność z rosyjskimi robotnikami i młodzieżą protestującą przeciwko reformie emerytalnej!

 

Międzynarodowa solidarność z Syryjczykami walczącymi przeciwko Assadowi i rosyjskiemu imperializmowi!

 

Międzynarodowa solidarność z uciskanymi ludami na całym świecie!