Dhun gjat Lojes te Futbollit: Boll mo me shtypje ndaj Shqiptarve!

RED*REVOLUTION, www.redrevolution.at

 

Gjat lojes se futbollit te dates 14 tetor. 2014 te kampionatit Evropian, kualifikuese midis Shqipris dhe Serbis gjat ndeshjes ne mbarim te pjeses se par serbet me fyerje dhe tentime per sulmime gjat ter kohes se lojes ata u versulen duke i sulmuar lojtaret e Kombetares Shqiptare sikurse ne front ku shqiptaret ishin nji lloj viktime po thuaj se e pa mbrojtur te pa siguruar , ku dhe me tej Ekipi i Kombetares Shqiptare u sulmua ne Autobusin e tyre me gjera metalike .

Kur loja filloj te eskaloj dhe te sulmohej nga ana e Tifozve Serb esht ateher kur nji Ajroplan Elektrik filloj te fluturoj mbi Stadiumin me Flamurin ton ,,Shqipria e Madhe", ne ato momente nji lojtar Serb me emrin Stefan Mitrovic kapi Flamurin dhe tentoj ta qkyej ne ato moudesit e veta, por lojtari Shqiptar Bekim Balaj arriti ta mbroj Flamurin ne at menyren se sikur shifet edhe ne Video... Ne ato momente nderhyn Tifozet dhe sigurimi serb per ti sulmuar lojtaret e Kombetares SHQIPTARE duke sulmuar me karrige dhe shkelma boksa, mirpo lojtaret tan diten te perballojn situates duke u vetmbrojt nga egersirat Sllavo Kriminale dhe me nji her ata filluan ta leshojn Fushem e Futbollit por edhe ne ato momente nga Stadiumi lart egersirat apo Tifozet Serb kan sulmuar me Shishe dhe Kariga lojtaret e Kombetares Shqiptare.

Pra nga ato momente te sulmeve nga ana e Serbeve ne fushen e Futbollit ndaj Kombetares Shqiptare loja u nderpre per shkaqe sigurie dhe te lendimeve trupore qe kishin marr lojtaret Shqiptar...

Mbrenda asaj nate te lojes Futbollistet Shqiptar u nisen me shum veshtersi per ne Atdheun e tyre SHQIPERIN dhe mebrriten , ndersa ne vendin e tyre u mirpriten me duar trokitje shum te medha , ne Tiran dhe Prishtin u festua sepse Kemi  dal fitimtar duke e mbrojt flamuron ton kombetar

Ndersa ne serbi pat disa incidente si pasoj hakmarje ndaj Shqiptarve u dogjnen dy dyqane te Shqiptarve dhe shum provokime tjera ndaj Shqiptarve qe jetojn ne Serbi.

Ne Austri ka pasur nje Konflikt ne mes Shqiptarve dhe Serbeve ne Ottakring (16.Bezirk,Wien).

Sipas derstandard.at kan hedhur nje Grup prej 50 Shqiptarve Shishe ne nje Kafe ajo Kafe sipas Informancav thuhet qe esht e Serbeve. Pak mavon kan ardhur diku afer 200 Serb dhe Policia kan arritur qe te jan prezent. Ka pasur disa denime nga Policia dhe ndaj Shqiptarve,Sepse thuhet qe Shqiptaret kan ndezur Bengale. Dhe ne Salzburg te Austris ka pasur Perleshje mes Serbeve dhe Shqiptarve te Rinj.

Ne Veriun e Serbis jan djegur dy Dyqana te Shqiptarve nga Serbet.

Kjo ngjarja esht shife ne Ndeshjen e Futbollit me Konfliktin ne Ballkan. Vetem ne Historine e Koheve te fundit shkruhet se kishte Burra dhe Gra qe esht duft te qoje nje Lufte Clirimtare kunder Serbise brutale.

Deri me Sot ka perjetu Kombi Shqiptar permes Serbise shtypje Kombetare. Ne Vitin 2008 Kosova esht qkput nga Serbia.

Fuqite e medha BE dhe SHBA e perdorin urrejtjen ne Ballkan per ta forcuar ndikimin e vet Ekonomik.

Familjet, sidomos ne Kosove dhe Shqipri jane te varuar nga Shtet Imperialiste.

Pershembull ,,Fondet e zhvillimit" te cilat jane Natyrisht qe i nenshtrohen detyrimeve te ndryshme Ekonomik.

Kjo varesi esht reflektuar edhe me rendesi te madhe te pagave te Puntoreve Emigrante Shqiptar qe jetojn jasht pershembull ne Austri.

Disa Familje Shqiptare mujn te mbijetojn vetem me Vajza dhe me Djem qe punojn neper Shtete te pasura dhe ju tregojn te Hillary Familjeve te veta ne Vendlindje.

Kriza ne Ballkan nuk zgjidhet nga Nacionalizmi. Asnje Levizje Nacionaliste mund te perfundoj pasojat e shfrytzimit, shtypjes, Problemet Ekonomik dhe Sociale. Ne Ballkan mund te zgjidhet vetem nga nje Federat Socialiste.

Nje Federate ska asgje te perbashket me nje prej Jugosllavise Titos, por esht nje Bashkim i Overpopullate te lire qe te jete qe te mujn ta flasin Gjuhen e vete, ta ushtrojne Fene e tyre, dhe te lejohen te jetojne pa shfrytzim dhe shtypje!

Ne te RED*REVOLUTION themi.:

*asnje denim ndaj Ekipit te Futbollit Shqiptar

*per Komitetet e vetembrojtjes te Milingonave Punetore dhe te Rinj te dhunes per te ndalur kunder Shqiptarve ne Serbie

*Ne refuzojme dhunen mes Puntoreve Serb dhe Shqiptar sepse ata vetem demtojn Klasen tone!

Por gjithashtu ne refuzojme persekutimin,ndjekjen nga Policia Austrijak ndaj Shqiotarve.

Asnje Shfaqje ose denim te tjeter kunder Shqiptarve.

*BE dhe OKB mbahni duart larg nga Kosova dhe Shqipria! per te drejten e Vetvendosjes se Popllit te Ballkanit.

*Per nje Federate Socialiste te Puntorve te Ballkanit dhe Fermereve.

Shoqata e Futbollit Shqiptar ka raportuar disa Video qe bejne Tifozat Serb "Vdekje Shqiptarve" lojtaret Shqiptar jan sulmuar dhe nga Policia Serb ne Serbie.

 

Shikoni.: http://wirtschaftsblatt.at/home/nachrichten/europa_cee/3892475/Serbien-und-Albanien-nach-dem-FussballKrieg_Es-brennen

http://www.theguardian.com/football/2014/oct/16/albania-fa-statement-serbia-police-attacked-players

https://m.youtube.com/watch?v=uDs5mwNRY7U

https://m.youtube.com/watch?v=POcEprYZYZs

http://mobil.derstandard.at/2000006847469/Ausschreitungen-bei-Serbien-gegen-Albanien

http://www.salzburg24.at/serben-gegen-albaner-polizei-einsatz-in-ottakring/apa-s24_1420757754

http://wirtschaftsblatt.at/home/nachrichten/europa_cee/3892475/Serbien-und-Albanien-nach-dem-FussballKrieg_Es-brennen