8 Mart 2021: En büyük devrimci kadın kuşağı

 

 

Almedina Gunić, Uluslararası Devrimci-Komünist Uluslararası Eğilim (RCIT) Kadın Sekreteri, 8 Mart 2021, www.thecommunists.net

 

 

 

Birinci Kadınlar Günü, 1911'de İkinci Enternasyonal tarafından devrimci kadın lideri Clara Zetkin'in girişimiyle düzenlendi. On yıl sonra, 8 Mart 1921'den beri tüm dünyada her yıl Kadınlar Günü düzenleniyor. Eşitlik, kadınların kurtuluşu ve sosyalizm mücadelemizi kutlamanın günü.

 

Bugün, 8 Mart 2021, bu geleneğin 100. yıldönümünü kutluyoruz ve savaştığımız her mücadeleye, aldığımız her derste - çoğu kez yenilgiden ve aynı zamanda zaferlerden - gururla geriye dönüp bakıyoruz. Dünyanın dört bir yanında savaşmayı hiç bırakmayan ve devrimci mücadeleyi elbette devam ettirecek olan kardeşlerimizi kutluyoruz. En büyük devrimci kadın neslini kutluyoruz!

 

Çin emperyalizminin acımasız saldırılarına ve halkının zulmüne karşı savaşan Uygur kardeşlerimizi kutluyoruz. Çin devleti gözaltı merkezlerinde maruz kaldıkları tecavüz ve zorla kısırlaştırmaya karşı açıkça konuşan kız kardeşlerimiz. Senin kavgan bizim kavgamız!

 

Polonya'da, yeni gerici kürtaj yasasına karşı mücadele etmek için defalarca sokaklara dökülen kız kardeşlerimizi kutluyoruz. LGBTQIA2S+ aktivistlerinin beraatinden memnunuz ve ortak mücadelelerimizdeki dayanışmayı kutluyoruz. Polonya'daki aktivistler, hiç kimsenin, hiçbir örgütün, hiçbir partinin veya hareketin ve hiçbir devletin bedenlerimiz hakkında karar verme hakkına sahip olmadığını açıkça belirtiyorlar. Senin kavgan bizim kavgamız!

 

Acımasız orduyla mücadelede devrimci kardeşleriyle omuz omuza duran Myanmar'daki kız kardeşlerimizi kutluyoruz. Ordunun korkakları, erkekleri iğdiş edeceğine inandıkları için kadın kıyafetleri birbirine bağlanmış çamaşır iplerinin altından geçmekten bile korkuyorlar. Haklı olarak inanıyorsunuz, çünkü kıyafetlerin diğer tarafında her ne şekilde olursa olsun savaşmaya hazır kız kardeşlerimiz var. Ordu için en kötü kabus ve devrimci hareketin en güçlü başkentisin! Senin kavgan bizim kavgamız!

 

Suriye'de, yıllarca süren karşı devrimci saldırılara ve acımasız savaşlara rağmen Esad'ın tiranlığıyla savaşmayı bırakmayan kız kardeşlerimizi kutluyoruz. Ne diktatörlükten ne de Rusya, Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa Birliği emperyalist birliklerinden korkuyorlar. Yolumuza ne çıkarsa çıksın devrim bayrağını ayakta tutmak, kız kardeşlerimizin bize öğrettiği bir derstir. Senin kavgan bizim kavgamız!

 

Cezayir'de, Irak'ta, Filistin'de ve Ortadoğu'daki diğer birçok ülkede kardeşlerimizi kutluyoruz. Sadece devrimci süreçte öncü bir güç değil, aynı zamanda yeni nesil kadınları bedenliyorsunuz - zulmü kesin olarak sona erdirmeye kararlı olan cesurların en cesurları. Senin kavgan bizim kavgamız!

 

Sahra Altı Afrika'nın farklı ülkelerinde kardeşlerimizi kutluyoruz! Emperyalist ulusların insanlık dışı sömürülmesinden muzdarip olan kız kardeşlerimiz sadece protestolarda ve siyasi mücadelelerde örgütlenmiyorlar. Ailelerinin su ve yiyecek, ilaç ve bakım gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için bir araya gelmeleri ve bir araya gelmeleri gerekiyor. Kolektif çaba ruhu, günlük yaşam mücadele dolu olduğunda en güçlüdür. Dünyada Sahra Altı Afrika'daki inatçı ve güçlü kız kardeşlerimizden bir şeyler öğrenemeyen tek bir kadın yok! Senin kavgan bizim kavgamız!

 

Arjantin, Meksika ve Latin Amerika bölgesindeki güvenlikleri için savaşan kız kardeşlerimizi kutluyoruz! Kadın cinayeti, kadın zulmünün en çirkin yüzlerinden biri ve Latin Amerika'daki kız kardeşlerimizin çok iyi bildiği bir şey. Dünyanın dört bir yanındaki kapitalist devletler salgını sağlık adına anti-demokratik saldırılar başlatmak için bir kılıf olarak kullanırken, sağlığımıza en büyük tehditler arasında yer alan canavarları koruyorlar. Bir virüsten ölmekten korktuğumuz için sessiz kalmamızı istiyorlar - peki ya cinsiyetçi katillerin ellerindeki ölüm? Cevap Ni una menos (Bir [kadın] eksik değil). Senin kavgan bizim kavgamız!

 

Kadınlar olarak üçlü saldırılarla karşı karşıyayız - sokaklara çıktığımızda, salgın önlemler adına baskı aygıtının saldırısına uğruyoruz. Ayrıca ordu, sağcı güçler, çeteler, diktatörler, emperyalistler ve onların dalkavukları ve demokratik ve sosyal protestoları susturmak isteyen diğer birçok gerici unsur tarafından saldırıya uğruyoruz. Son fakat aynı derecede önemli olarak, saldırganlıklarını vücudumuza uygulayan şiddet yanlısı partnerler, aile üyeleri ve yabancıların günlük tehdidine maruz kalıyoruz! Yeter artık.

 

Bugün, 8 Mart 2021, birliğimizi dünya çapında devrimci kadınlar olarak ilan ediyoruz! Hiçbir şey yapamaz ve hiçbir şey mücadelemizi durduramaz! Birlikte tüm dünyaya yayılan devrimci bir kadın hareketinde yükseleceğiz! Bu hedef için mücadelemizde bize katılın!