Harika işler harika inisiyatif gerektirir!

 

Tüm devrimci örgütlere, aktivistlere bu tarihi zamanda sorumluluklarını yerine getirme çağrısı!

 

Uluslararası Devrimci Komünist Uluslararası Eğilim Sekreteryasının Açık Mektupu (RCIT), 7 Ocak 2019, www.thecommunists.net

 

 

 

Yoldaşlar, kardeşler!

 

Tarihsel zamanlarda yaşıyoruz. Hayatı açık gözlerle geçiren herkes, emperyalist dünya düzeninin ciddi şoklar yaşadığını görebilir. Siyasi volkanik bir patlamaya doğru gidiyoruz.

 

Borsalar panik icerisindedir, bunun nedeni ise yakin zamanda gerceklesen 2008-09 den da büyük olan kapital durgunluktur.

 

Başlıca emperyalist güçler arasındaki gerilimler, şişen küresel ticaret savaşında, Güney Çin Denizi'ndeki veya Rus-Ukrayna sınırındaki gerilimler, Afrika için emperyalist ırk ve benzerleri gibi çarpıcı biçimde artmaktadır. Başkan Trump’ın Orta Doğu’dan çok sayıda ABD askerini geri alma kararı ve ABD’nin artık “Dünya Polisi” olamayacağı iddiası, amerikanin eski gücünün bariz bir sekilde sona erdigini gösteriyor. Yalnızca politik olarak kör olan bir kişi, geleceğin başlıca emperyalist güçler - ABD, Çin, AB, Rusya ve Japonya arasındaki rekabetle şekilleneceği gerçeğini görmezden gelebilir.

 

Aynı zamanda, dünya çapında yeni bir işçi dalgası ve baskı altındaki kurtuluş mücadelesinin başlangıcındayız. Sudan'daki mevcut halk isyanı, kahraman Suriye halkının Esad tiranlığına karşı protesto mücadelesi, Tunus, Lübnan, Ürdün ve İran’daki kitlesel protestolar, Siyonist baskıcılara direnen Filistin halkı, etkileyici "sarı yelek" hareketi dünya çapındaki taklitçilere (Tayvan'a kadar!) ilham veren Fransa'da, Macaristan'daki protesto eden fakir işçiler, Nikaragua'daki popüler ayaklanma ... bunların hepsi uluslararası sınıf mücadelesinde yeni bir yükselişle karşı karşıya olduğumuzun güçlü işaretleri!

 

Yoldaşlar, kardeşler! Kimse bu olaylar karşısında şaşırmamalı. Bu olaylar Marksistler tarafından son yıllarda yapılan tahminlerin eksiksiz bir onayını temsil ediyor. Yıllardır, sınıf karşıtlıklarının hareket yasalarının bu tarihsel dönemde kaçınılmaz olarak bu gelişmelere yol açtığını vurguladık.

 

Devrimci Komünist Uluslararası Eğilim (RCIT), bu dönemde her birimizin büyük bir sorumluluk taşıdığını açıkça belirtiyor. Son yıllarda çok sayıda kahramanca kitlesel mücadele yaşadık.  2011'den bu yana pek cok sehit veren Arap Devrimi'ni hatırlayın! Latin Amerika'da toplumsal adaleti savunan kitle hareketlerini hatırlayın! Güney Afrika'da aşırı sömürü ile mücadele eden madencileri unutma! Tarihteki en fazla sayıda katılımcıyla birkaç genel grev yapan Hintli işçi ve yoksul köylüleri hatırlayın! Ve bunlar sadece birkaç örnek!

 

Ancak tüm bu etkileyici savaşlar ağır aksilikler ve korkunç yenilgiler yaşadı! Neden? Çünkü işçiler ve ezilenler gerçekten devrimci bir liderlikten mahrumdu! Çünkü çeşitli burjuvalar, küçük burjuvalar, reformist ve merkezci güçler tarafından karıştırıldılar! Zira işçiler ve ezilenler “kurtuluş” ve hatta “sosyalizm” den bahseden partiler tarafından yanlış yönlendirildiler, ancak eylemlerinde  kapitalist sistemde hızla iktidara gelmek için haince bir cok emperyalist büyük iktidarlarin şevkine hizmet ettiler

 

Yoldaşlar, kardeşler! Sonuç çıkarmaya ve harekete geçme zamanı geldi! Harika işler harika inisiyatif gerektirir! Başkalarını beklemeyin, gelecekte "uygun durumlar" için beklemeyin! Bütün bunlar, kaderciliğin “sosyalist” bir versiyonundan başka bir şey değildir. Böyle bir batıl inanç gerçek bir devrimciye yakismaz! Artık her birimizin kendi sorumluluğunu yerine getirme  zamanidir!

 

İşçileri ve ezilenleri bu tür yozlasmisliktan kurtarmak bizim sorumluluğumuzdur! Kitlelere dünyadaki durumun dinamiklerini anlayan ve gerekli sonuçları çıkartan liderlik etmek bizim sorumluluğumuzdur! Bir savaş programı temelinde en iyi ve en sadık savaşçıları organize etmek ve ortak bir uluslararası organizasyonda işbirliği yapmak bizim sorumluluğumuzdur. Stalinist, Bolivarcı, reformist ve sahte Trotskist bankacıların yerini alabilecek bir Dünya Devrimci Partisi kurmak bizim sorumluluğumuzdur. İşçilerin öncülüğüne ve ezilenlere kurtuluş mücadelesinde doğru yolu bulmalarında yardım etmenin tek yolu bu!

 

Yoldaşlar, kardeşler! Bu büyük görevlere adaleti sağlamak için rutin, ulusal gurur ve gönül rahatlığıni denize atmalıyız! Her ülkede bölümleri olan bir Devrimci Dünya Partisi'nin inşasını ilerletmek için güçlerimizi birleştirmeliyiz! Böyle bir parti teke tek bütün mücadeleleri belli bir stratejiye baglayan bir mücadele programi gelistirmelidir.

 

Geçen yıl ve bir buçuk yıl boyunca, RCIT diğer devrimci güçlerle işbirliğini derinleştirme çabalarını yoğunlaştırdı. Bugün dünya çapında 18 ülkede bölümler, aktivistler ve dost canlısı organizasyonlar var. Geçen yıl, merkezi dünya olaylarıyla ilgili ortak açıklamalar yayınladık (örneğin, 1 Mayıs bildirimi, https://www.thecommunists.net/home/t%C3%BCrk/bir-mayis-2018/; Ortadoğu'da savaş kışkırtıcılığı, https://www.thecommunists.net/home/t%C3%BCrk/ortadogu-da-savas-kiskirticiligi/; Küresel Ticaret Savaşı: Batı ve Doğu'daki Büyük Güçlerin Irkciligina Hayır! https://www.thecommunists.net/home/t%C3%BCrk/kuresel-ticaret-savasi/). Yoldaşlarımız devrimci sosyalizm fikirlerini yaydılar ve sınıf mücadelesine aktif olarak katıldılar (örneğin, RCIT ana sayfasının altındaki faaliyetlerimizle ilgili sayısız rapora bakınız: https://www.thecommunists.net/rcit/activities-on-the-ground/, RCIT bölümlerinin çeşitli ana sayfalarının yanı sıra).

 

Gelecekteki görevlerin büyüklüğü göz önüne alındığında, bunların hala mütevazı gelişmeler olduğunun farkındayız. Ancak bu bir başlangıç ve önümüzdeki fırtınalı dönem için daha iyi hazırlıklı olmamıza yardımcı oluyor. Uluslararası işbirliği içinde birlikte ilerlemek ve devrimci bir birlik inşa etmek için pratik işbirliği, olası farklılıkların tartışılması ve netleştirilmesi vb. yoluyla güçlerimizi birleştirmemiz ivedi önemli.

 

Yoldaşlar, kardeşler! Zaman kaybedemeyiz! Önümüzdeki aylar ve yıllar kaçınılmaz olarak büyük savaşlar ve politik volkanik patlamalar üretecek! Dünya çapında devrimcilerin daha yüksek bir birlik seviyesine ulaşması şarttır. Aşağıda, Şubat 2018'de RCIT tarafından piyasaya sürülen devrimsel bir birim platformu için Altı Noktaların güncellenmiş bir versiyonu bulunmaktadır. Bu, şu anki dönemde ortak bir mücadele programı için önerimiz. Ancak, herhangi bir değişiklik veya alternatif platform icin tartışmaya açığız. Dünyanın dört bir yanındaki devrimci örgütleri, aktivistleri ve aktivistleri bizimle iletişime geçmeye ve daha yakın uluslararası işbirliği için planlar geliştirmek üzere birlikte çalışmaya çağırıyoruz! Kurtuluş mücadeleleriyle dayanışma içinde ortak uluslararası kampanyalar için önerileriniz ve önerileriniz varsa, bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz! Lütfen bize kampanyalarınız, devrimci birlik için fikirleriniz ve girişimleriniz hakkında bilgi verin. İşbirliği yapmak isteyen herkesle uluslararası bir Skype konferansı planlıyoruz.

 

Yoldaşlar, kardeşler! Harika işler harika inisiyatif gerektirir! 2019 yılının harika görevlerini birlikte ele alalım! Birlikte ilerleyelim!

 

Birlik - kavga - zafer!

 

 

 

Günümüzde devrimci birligi kurmayi saglayacak 6 önemli Nokta

 

RCIT'in önerileri (Devrimci-Komünist Uluslararası Eğilim)

 

 

 

Hızla artan çelişkiler ve ani dönüşler dünyasında yaşıyoruz. Kapitalizm bozulduğunda, kapitalist hırsızlar, işçi sınıfına ve ezilenlere acımasızca saldırarak servetlerini artırmaya ve giderek çevreyi yok etmeye ve mücadelelerini birbirleriyle daha da şiddetlendirmeye çalışıyorlar. Insanlığın hayatta kalması kontrolsüz iklim değişikliği ve bununla birlikte Üçüncü Dünya Savaşı'nın tehlikesini getiren büyük emperyalist güçler arasındaki artan mücadele yüzünden tehdit altında. Bu nedenle alternatifin "sosyalizm ya da taş devri" olduğunu söylüyoruz!

 

Bu dramatik durum, örgütlü sosyalizm mücadelesini her zamankinden daha gerekli kılmaktadır. Bu, işçi sınıfının ve ezilenlerin, sosyalist bir gelecek için uluslararası mücadeleyi üstlenen bir partiye sahip olması gerektiği anlamına gelir!

 

Bize göre, ilkel bir anlaşmanın temellerini atmak için dünyanın dört bir yanındaki devrimcilerin derhal birlikte çalışmaya başlamaları zorunludur. Bu, yenilenmiş güçle yeni bir Devrimci Dünya Partisi inşa etme sürecini ileriye götürmemizi sağlayacaktır. Böyle bir partinin kurulusunun baslangic noktasi, sinif savaslari degerlerine mutabik olmalidir. Devrimci Komünist Uluslararası Eğilim (RCIT), şu noktaları mevcut siyasi evrede programlı temel taşlar olarak görüyor:

 

 

 

1) Büyük emperyalist güçler (ABD, AB, Japonya, Rusya ve Çin) arasındaki artan rekabeti tanımak

 

Ancak o zaman, kapitalist krizin şimdiki döneminin sürüş dinamiklerini anlayabilir ve yalnızca ABD, AB ve Japonya'nın değil, Rusya ve Çin gibi yeni ortaya çıkan güçlerin emperyalist karakterini de göz önüne alarak doğru bir pozisyon alabiliriz. Yanlizca bu temelde, tek bir dogru Programa, yani anti-emperyalist Programa - proleter enternasyonalizm ve devrimci yenilgiye uğrayan tek doğru- varmak mümkündür. Bundan dolayı, işçi sınıfının tüm emperyalist güçlere karşı acımasız bir mücadele perspektifini kastediyoruz. Bu, devrimcilerin "ana düşman kendi ülkelerinde" sloganına göre, emperyalistlerin kendi iclerindeki catismalardan dogan gücü desteklediklemeyi reddettikleri anlamina gelir.

 

Hindistan bölgesel emperyalist bir güc degildir. Eger Hindistan emperyalist Cin ile anlasmazliga düserse, bu durumda ABD bölgede emperyalist vekil olarak davranir. Iste böyle durumlarda da yukarida gecen benzer yaklasimlar gerekli görülür.

 

Bu büyük güçlerin gerici ve emperyalist doğasını tanımayanlar, kaçınılmaz olarak anti-emperyalist, yani Marksist çizgiyi anlamakta başarısız olurlar. Bunun sonucu olarak da, bilinçli ya da bilinçsizce bir ya da daha fazla emperyalist gücü "daha az kötülük" olarak destekleyeceklerdir.

 

 

 

2) Emperyalizme ve ezilen halkların kurtuluşuna karşı tutarlı bir mücadele

 

Ezilen halklari temsil eden devrimciler emperyalist devletleri yenilgiye ugratmayi destekliyorlar.Bu güçlerin askeri zaferini, ezilenlerin devrimci olmayan liderliğini (örneğin, küçük burjuva İslamcıları, milliyetçileri) siyasi olarak desteklemiyoruz. Bu, ulusal çatışmalar (örneğin, Rusya'daki Çeçen halk, Doğu Türkmenler / Uygurlar gibi ezilen bir ulusa karşı) ve yurt dışındaki savaşlar (örneğin Kuzey Kore, Afganistan, Suriye, Mali, Somali) için de geçerlidir. Böyle bir yaklaşım yalnızca Güney ülkeleri için değil, aynı zamanda eski emperyalist devletler içindeki ulusal baskı ve ayrımcılık vakaları için de geçerlidir (örneğin ABD'deki Kara ve Yerli Amerikalılar, Katalonya'nın emperyalist İspanyol devletine karşı bağımsızlık mücadelesi.)

 

Aynı şekilde, devrimciler, emperyalist ülkelerde açık sınırlar için ve ulusal azınlıkların ve göçmenlerin (örneğin vatandaşlık hakları, dil, eşit ücretler) tam eşitliği için mücadele etmelidir.

 

Buna ek olarak, devrimciler belirli bir çatışmada bir emperyalist kampı (Brexit / AB, Clinton vs. Trump) desteklemeyi reddettiler.

 

Ezilenlerin mücadelelerini desteklemeyen, ve bundan dolayi da üzgün olan kesim, sinif mücadelesinden kaciyor. Bu onları işçi sınıfının ve ezilenlerin kampının dışına atar.

 

 

 

3) Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki devrimci mücadelenin gerici diktatörlüklere, emperyalizme ve Siyonizm'e karşı sürdürülmesi

 

2008 yılında yeni tarihsel dönemin başından itibaren, Filistin, Tunus, İran, Suriye, Mısır, Yemen, Sudan ve diğer ülkelerin halklarının kitlesel ayaklanmalari sinif savasinda en önemli gelismedir. Temmuz 2013'te Mısır'daki el-Sisi darbesi veya Esad ve onun yabancı destekçileri tarafından Suriye halkının devam edegelen katliami gibi, kitlelerin, devrimci liderligin yetersizliginden ötürü, bir dizi yenilgiye ugradigi dogrudur. Fakat devrimci süreç devam ediyor. Bu direnisin Filistin, Suriye, Yemen ve Mısır gibi ülkelerde devam ettigini ve edecegini gösterdigi gibi, Tunus, İran, Sudan ve Fas gibi yeni ülkelere de yayildigini göstermektedir. Trumph'in Israilin baskenti olarak Kudüsü tanimasi karari uluslararasi bir kitle hareketini baslatti. Bu da „Özgür Kirmizi Filistin“ icin yeni bir devrimci sayfa acilmasina yol acti. Bu kavga bir taraftan emperyalist güclere ve siyonist irkci devlete karsi yürütülürken, diger taraftan tek Filistin devletinin kurulmasi icin yürütülüyor. Tunus ve İran'ın kapitalist rejime karşı spontan halk ayaklanması, devrimci dalganın Ortadoğu'da yeniden canlanabileceğini ve hatta Arap olmayan ülkelere de yayılabileceğini gösteriyor. Devrimciler, diktatur rejime ve gerici güclere karsi halk ayaklanmasinin yaninda olmalidir. Bunu yaparken de devrimci olmayan Gruplara (mesela kücük islamci gruplar, ya da milliyetciler) destek saglamamalidirlar.

 

2011'den beri Arap Devrini desteklemeyen ya da sona erdiğini ve yenildiğini beyan eden "sosyalistler" var. Sosyalistler ve demokratlar yalnızca sözlerle kanıtlıyorlar, ancak bir eylemde bulunmuyorlar.

 

Devrimciler, bölgesel yöneticiler arasındaki geri savaşa karşılar (örneğin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Mısır, Sudan, Etiyopya, vb.). Her savaş için devrimci taktiklerini düzenleyeceklerdir. Bunu yaparken de, savaşın somut doğasını ve politik arka planını ve bunda emperyalist güçlerin rolünü (özellikle ABD, Rusya, Çin'in rolü) analiz etmelidirler.

 

 

 

4) Demokratik haklara yönelik gerici saldırılara karşı devrimci mücadele

 

Devrimciler, işçi sınıfının ve ezilenlerin çıkarlarına yalnızca, sınıf düşmanlarını tanıması ve ona karşı harekete geçebilmeleri durumunda hizmet edebilir. Bu nedenle tüm gerici diktatörlüklere ve yozlaşmış ve otoriter yalancı demokrasilere (örneğin Suriye, Togo, Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zimbabve) karsi ; her tür ulusal ve ırk baskısına karşı (örneğin, Latin Amerika'da yerli halklar, Myanmar'da Rohingya, Libya'da Afrikalı köle); tüm darbelere karşı (ör. Mısır 2013, Tayland 2014, Brezilya 2016); ve tüm otoriter saldırılara (örneğin 2015'ten beri Fransa'da olağanüstü duruma karşı) karşı kararlilikla savasmalidirlar.

 

Bu gerici saldırıları tanımayan ve bunlarla mücadele etmeyen, ancak onları destekleyen ya da tarafsız bir konumda bulunan herkes, işçi sınıfının hainidir. Onlarla aramızdaki uçurum var!

 

 

 

5) Bütün toplu savaşlarda birleşik ön taktiği kullanma

 

Devrimciler, devrimci olmayan liderliklerinin bahanesiyle kitlesel mücadelelere katılımı reddeden sekter yaklaşımın her biçimine karşıdırlar. Bunun yerine reformist veya popülist gücler tarafindan yürütülen iscilerin ve calisanlarin savaslardaki birlesik cephe taktigine basvururlar.(Örneğin sendikalar, köylü kitle örgütü ve devlet ordusunun örgütü, ve politik partiler - Brezilyadaki PT, CUT, MST partileri; Arjantindeki CGT, CTA, FIT partileri, Misirdaki islamcilar, Suriyedeki isyankarlar, Günay Afrikadaki EFF, 2015 öncesi Yunanistandaki SYRIZA, Ispanyadaki Bask ve Katalan milliyetcileri gibi politik partiler). Birleşmiş cephe taktiklerini bu türden kitle mücadelelerine uygulamayanlar, somut bir anlam olmadan soyut bir ifadeyle bu mücadelelere verdikleri desteği bırakıyorlar. Isciler ve calisanlar kendilerini bu devrimci olmayan gruplardan kurtarmali ve bagimsiz devrimci bir icsi partisinin yasayabilmesi icin calismali.

 

 

 

6) Şimdi bir Devrimci Dünya Partisi kurmaya başlayın!

 

Egemen sınıfın gerici saldırısını savunmak için mücadele ve işçi sınıfının ve ezilenlerin kurtarılması ancak sosyalist devrim mücadelesiyle birleştirilirse başarılı olabilir. Bu, işçi sınıfının ve ezilenlerin iktidarın ele geçirilmesinden ve kapitalist sınıfın yıkılmasından ve kamulaştırılmasından sosyalizm yolunu açmak için daha az bir şey ifade eder. Tarih bize, kurtuluşa yönelik tüm kitlesel mücadelelerin, devrimci bir partinin önderlik etmeseydi başarısızlığa mahkûm olacağını öğretir. Böyle bir parti, işçi sınıfının ve ezilenlerin en siyasi olarak bilgili ve savaşa hazır dövüşçülerini örgütlemelidir; bürokratik yolsuzluklardan kurtulmalıdır. Buna ek olarak, uyrukluğun tehlikelerinden kaçınmak için uluslararası bir parti olarak var olması gerekir.

 

Bu nedenle yeni devrimci dünya partisinin kurulmasina katki saglayan bütün organizasyonlari ve aktivistleri, bu temelde birlesmeye cagiriyoruz. Özellikle, RCIT, devrimcilerin Uluslararası Bir Konferans hazırlamak ve düzenlemek için Ortak Bir İletişim Komitesi oluşturmasını önermektedir. Amaç, bir Dünya Devrimci Partisinin kurulmasını teşvik etmek için somut adımları tartışmaktır. RCIT, ciddi bir tartışmaya ve böyle bir perspektifi paylaşanlarla yakın işbirliği yapmaya kararlıdır.

 

 

 

 

Download
Open Letter & 6 Points_TURK.pdf
Adobe Acrobat Document 532.6 KB