RCIT'nin Ilk Ulusal Kongresi

RCIT Ulusal Sekreterlik raporu, 03.11.2016, www.thecommunists.net

 

 

 

Devrimci Komünist Uluslararası Yapilanma (RCIT) 2016 29/30 Ekim hafta sonu ilk Uluslararasi Kongresini düzenlendi. Bu Kongreye, Pakistan, Sri Lanka, İsrail / İşgal Filistin, Türkiye, Yemen, Tunus, Brezilya, Meksika, Venezuela, Aotearoa / Yeni Zelanda, İngiltere, Almanya ve Avusturya ülkeleri katildi.

 

Kongre gündemindeki en önemli madde RCIT yeni manifestosu tartışılması ve olasi degisikliklerin kabulü idi. Bu manifesto, 2012 yilinda yayimlanmis olan RCIT programinin devami, tasdiki ve güncellenmesinden olusuyor. Bu degisiklikler ve güncellemeler, son dört yilda dünya üzerinde olusan sinif savasindan alinan tecrübeler ve dersler dahilinde yapildi.

 

Buna ek olarak kadin özgürlükleri hakkindaki belgeler üzerinde ve RCIT nin 2017 yilindaki sürdürecegi örgütsel perspektifleri üzerinde tartisildi. Bu bakis acilari dahilinde delegeler, Uluslararasi Yürütme Komitesininde önerisiyle, 2017 sonu daha uzun ve detayli olarak ikinci Uluslararasi Kongrenin yapilmasini dogruladi.

 

Kongremiz ayrica Sinif Savasi'ni (eski ismiyle Dördüncü Block) RCIT nin Türkiyedeki kolu olarak selamladi. Ayrica delegeler RCIT'nin simdiye kadarki Uluslararasi Yürütme Komitesi tarafindan kabul edilen gecici Tüzügünü dogruladi. Kongre yeni bir Uluslararası Yürütme Komitesi seçilmesi ile sona erdi. Bu komite kongrenin ilk oturumunda yeni bir sekreterlikte sececektir.

 

Ilk Uluslararasi RCIT kongresi, son derece basarili siyasi ve örgütsel ilerleme ile dönemi kapatti. 2011 yilinda bu ülkede baslangicta bir avuc olan, daha sonra dünya genelinde, toplam 13 ülkede kollari ve aktivistleri olan demokratik merkeziyetci yorulmak bilmez bir örgüt haline geldik. Yoldaslarimizla birlikte gelecek dönemlere olumlu bakacak ve bu devrimci partiyi ileriye tasiyabilecek iyimserlik icin bir cok nedenlerimiz var.