Şimdi harekete geçin, çünkü tarih şimdi olur!

 

Tüm devrimci örgütlere ve aktivistlere, COVID-19 kisvesi altında küresel karşı-devrimci saldırıya karşı güçlerini birleştirmek için çağrı

 

Devrimci Komünist Uluslararası Eğilimden (RCIT) açık mektup, 26 Mart 2020, www.thecommunists.net

 

 

 

Yoldaşlar, kardeşler!

 

Dünyadaki yönetici sınıflar - Çin'den ABD'ye, Fransa'dan Arjantin'e, Hindistan'dan Nijerya'ya - şu anda işçi sınıfına ve ezilen kitlelere karşı devasa bir karşı-devrimci saldırı yürütüyorlar. Dünya kapitalist ekonomisi 1929 ile  karşılaştırılabilir bir ölçekte çökerken, milyonlarca işçi sokaklara konuluyor, ücret kesintileri ve işçi hakları saldırıya uğradı. Haklı olarak işçilerin ve ezilenlerin savaşçı tepkilerinden korktuklarından, yöneticiler herhangi bir devrimci patlamayı bastırmak için devlet baskılarını büyük ölçüde yoğunlaştırıyorlar.

 

Kitleleri karıştırmak ve uyuşturmak için COVID-19 krizini siyasi amaçları için kullanıyorlar. Korku ve panik yayıyorlar, yüz milyonlarca insanın gösteri ve toplanma haklarını bastırıyorlar.  Birçok ülkede, 1945'ten beri olmasa da, onlarca yıldır demokratik haklara yönelik en şiddetli saldırıyı gördük. Başka bir deyişle, COVID 19 krizi büyük, küresel karşı-devrimci bir saldırının kapsamıdır.

 

Utanç verici olarak, resmi emek hareketinin büyük bölümleri ve sözde "sol" bu baskıya teslim oluyor ve birincil amaçlarının korona virüsüyle savaşmak olduğunu iddia ederek anti-demokratik saldırıları destekliyor. Bu otoriter saldırı destekçilerine "sol kilitlenme" diyoruz.

 

Devrimci-Komünist Uluslararası Eğilim (RCIT), COVID-19 krizini baştan analiz etti. Bu olayların siyasi-karşı-devrimci doğasını uyaran bir dizi açıklama ve makale yayınladı ve devrimci cevaplar verdi.

 

Yoldaşlar, cok büyük tarihi olaylar yaşıyoruz. Mevcut dünya durumu, 1989-91 yıllarında Stalinizmin çöküşü ya da 11 Eylül olayları ve 2001'de Afganistan'a karşı gelen emperyalist savaş gibi geçmiş durumlardan daha az önemli değildir.

 

Devrimci güclerin solun kilitlenmesine karsi teslim olmamasini gerektigini düsünüyoruz. Avangard işçi sınıfının büyük bölümleri şu anda karışık, felçli ve net bir perspektife sahip değil. Ama işler değişecek. Er ya da geç, şu anda biriken müthiş politik ve sosyal çelişkiler patlayacak. Bunun için hazırlanmalıyız. Zaman kaybetmemeliyiz!

 

Yoldaşlar, gerici saldırıya teslim olmamış tüm devrimcilerin derhal derinlemesine bir tartışma ve yakın işbirliği başlatmaya karar verdik. Küresel sivil saldırı, COVID-19 ve büyük dünya durgunlugunun sonuclarina karsi savasan mücadeleci güclere destek vermeliyiz. Bu durumu bizim gibi degerlendiren kisileri ve devrimci saldiriya karsi mücadelenin gerekliligini düsünen herkesi bizimle iletisime gecmeye davet ediyoruz. Bu konuyla ilgili belgeleriniz varsa, lütfen bunları bize gönderin; bunları web sitemizde yayınlamaktan memnuniyet duyarız!

 

Böyle bir tartışma ve işbirliğiyle ilgilenen herkes zaman kaybetmemelidir. Gercekten somut ve ise yarar islerle bu adimi atmaliyiz. Düzenli işbirliğini mümkün kılan ve somut uluslararası kampanyalar başlatan bir tür uluslararası blok oluşturmayı öneriyoruz. Böyle bir işbirliği için tüm fikir ve önerileri ele almaya hazırız. Bunun icin aşağıdaki gibi bir platformu siyasi bir temel olarak tartışmanızı öneririz:

 

1.             COVID-19 krizinin kisvesi altında egemen sınıflar tarafından mevcut küresel karşı-devrimci saldırının gerici doğasını tanımak.

 

2.             Acil durum, polis devletinin genişlemesi ve gözetim teknolojileri! Tüm kitle karantinalarına Hayır!. Gösteri ve toplanma hakininin bastirilmasina Hayir!

 

3.             Korona virüsüne kapilanlar icin ücretsiz ve kapsamlı testler ve ücretsiz tıbbi bakım icin! Halk sağlığı sektörünün işçi ve ezilenlerin kontrolü altındaki radikal genişlemesi için! Tüm büyük özel sağlık tesislerinin kamulaştırılması! Etkili aşıların hızlı bir şekilde geliştirilmesi veya bir çare için sınırsız, uluslararası işbirliği için!

 

4.             Tüm kemer sıkma önlemleriyle savaşın! İşten çıkarılma, ücret kesintisine Hayir!, işçi haklarına saldırıya Hayir!

 

5.             Yoksul ülkelerdeki insanlar için uluslararası yardım! Tüm kamu ve ev borçlarının silinmeli!

 

6.             Solun kilitlenmesine ve isci hareketlerinin baskilanmasina karsi mücadeleye devam!

 

Yoldaşlar, kardeşler! Bu, dünya politikasında önemli bir tarihsel dönüm noktasıdır. Bir direniş programı temelinde güçlerini birleştirmenin zamanı geldi! Tereddüt etmeyin, şimdi harekete geçin, çünkü tarih şimdi gerçekleşiyor!

 

 

 

* * * * *

 

 

 

RCIT, COVID 19 krizi hakkında, birçoğu farklı dillere çevrilmiş birçok açıklama ve makale yayınladı. Hepsi web sitemizin ayrı bir alt sayfasında toplanmaktadır: https://www.thecommunists.net/worldwide/global/collection-of-articles-on-the-2019-corona-virus/

 

Özellikle, tüm okuyucuların dikkatini yeni manifestolarımıza çekiyoruz:

 

COVID-19: Büyük bir karşı-devrimci saldırı için bir kılık.

 

Dünya durumunda bir dönüm noktasındayız. Yönetici sınıflar, şovenist Devlet Bonapartist rejimlerinin inşasını meşrulaştırmak için savaş benzeri bir atmosferi kışkırtır.

 

Devrimci-Komünist Uluslararası Eğilim Manifestosu (RCIT), 21 Mart 2020, https://www.thecommunists.net/worldwide/global/open-letter-act-now-because-history-is-happening-now/, https://www.thecommunists.net/home/deutsch/covid-19-und-der-neue-leviathan