Suriye Devrimi'ni Kurtar!

 

İdlib'deki Suriyelilerle, Esad ve Putin’in barbarca saldırısından muzdarip halk icin uluslararası dayanışma çağrısı!

 

Devrimci Komünist Uluslararası Eğilimin (RCIT) Acil Beyanı, 4 Haziran 2019, www.thecommunists.net

 

 

 

1. Suriye halki, Suriye'nin kuzeybatısındaki son serbest yerleşim bölgesinde, Esad ve Putin komutasındaki silahlı kuvvetlerinin barbarca saldirisi altinda! 30 Nisan'dan bu yana, ulus sonsuz bir acımasız saldırı ve bombardıman seli yaşadı. Bütün köyler silindi. O zamana kadar, binden fazla insan öldürüldü ve en az 300.000 kişi yerinden edildi. Rusya Hava Kuvvetleri, hassas silahların kullanılmasıyla hastaneleri kasıtlı olarak hedefliyor ve geçtiğimiz dört hafta içinde 24 tanesini zaten tahrip etti. Suriye'nin Kahraman kurtuluş savaşçıları, Esad'ın - askeri üstünlüklerine rağmen - katil ordularinin ilerlemesini durdurarak büyük bir fedakarlıkta bulundular.

 

2. Hic kimse yasanan catismalardan dolayi bir yanilsama yasamamalidir. Belirleyici savaş şimdi açık! Suriye devrimi hayatta kalmak için savaşıyor! Devrim en zor şartlar altında bile hayatta kalir.

 

* Suriye devrimi bir dizi barbar düşmanla karşı karşıya: varlığını korumak için 2011'den bu yana 600 binden fazla insanı öldüren katil Esad rejimi ile; Dünyanın en ölümcül askeri makinelerinden birine sahip olan Rus emperyalizmi ile; ve 1979'da iktidarın ele geçirilmesinden bu yana meşhur sicili, onbinlerce rejim muhalifinin öldürülmesi olan Tahran'ın molla rejimi ile her daim karsi karsiya

 

* Suriye devrimi Batılı güçler ve gerici Arap diktatörlükleri tarafından satıldı. Emperyalist Trump, Macron ve Merkel hükümetleri Suriye halkına karşı merhamet gösterdiklerini ifade ederken, Devrimci gücleri zayiflatma ve milyonlarca mültecinin geri dönüşünü engelleme politikalari ile ic savasi kizistirmaya calisiyorlar. Mısırlı katil general Sisi, Suudi tacı Prens ve elektrikli testere katili Mohammad bin Salman, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer rejimler zaten tiran Esad'la uzlaşma icindeler.

 

* İki yıldan fazla bir süredir, Suriyeli isyancıların çeşitli grupları hain "Astana davası" ile kandırıliyor. Bu konuda, Rusya, İran ve Türkiye “siyasi bir çözüm” vaat ediyor. Aslında, bu her zaman isyancıları kapitülasyona zorlamak için karşı-devrimci bir tuzak olmuştur (Ghuta ve Dar'ā'de olduğu gibi).

 

* Son olarak, Stalinist ve Bolivarcı kuvvetler tarafından Suriye devrimine yönelik toplam düşmanlıktan söz edilmelidir. Bunlar, Rus emperyalizmini ve müttefiki Esad'I (gerçekte Amerikan karşıtı ama Rus yanlısı sosyal emperyalizm) "anti-emperyalizm" kilifi altinda destekliyor. Aynı zamanda, sayısız küçük-burjuva, sol liberal ve hatta sol kanatlı kuvvetler, Suriye halkının süregelen kurtuluş mücadelesini görmezden geliyor ve İslamcı alfabetik inançlarını sahte-ilerici ifadeler altında saklıyor.

 

3. Devrimci Komünist Uluslararası Eğilim (RCIT), çeşitli sosyalistlerin aktif dayanışmasını (Suriye devrimine destek olan aktif sosyalist demokrat islamci organizasyonlari) açıkça memnuniyetle karşıliyor. Dünyadaki kahraman isyancilarin savasinin, birçok Türk ve Müslüman kuruluşun insani yardım çabalarınin ve Billy Abdul Kareem ("On the News") gibi cesur gazetecileri yayinladigi raporlarin, idlibte gözler önüne serilmesiyle, Suriyenin kurtulus savasi mücadelesinin ne kadar önemli oldugu bir kere daha dünyaya gösterildi.

 

4. RCIT, işçi hareketinin örgütlerini ve dünya çapındaki ezilenleri Suriye devrimini savunmak için küresel bir dayanışma kampanyası düzenlemede güçlerini birleştirmeye çağırıyor. Böyle bir uluslararası birleşik ön kampanyanın aşağıdaki görevlere odaklanması gerektiğini öneriyoruz:

 

* Uluslararası eylem günlerini organize etmek.

 

* Esad rejimini destekleyen ve mesrulastiran tüm girisimleri engellemek.

 

* Tüm Avrupa'da mülteciler için sınır açmak için özellikle Avrupa'daki hükümetler üzerindeki baskıyi artirmak.

 

* İdlib’de sivil nüfusa insani yardım sağlayacak tüm girisimleri ve kuruluslari desteklemek

 

* Suriyeli kurtuluş savaşçılarının, Esad ve Putin’in barbar suikastlarına karşı kendilerini savunmaları icin gereken bütün yardimlari (silahlar ve gönüllüler dahil) desteklemek

 

* Suriye halkının özgürlükleri mücadelesine iftira eden Esad yanlısı ve İslamofobik suçlulara karşı siyasi bir mücadele yürütmek

 

* Kardeşlerim, bu zor saatte Suriye halkını terk etmemenizi rica ediyoruz! Suriye devrimini savunmak için güçlerinizi birlestirin!

 

 

 

Uluslararası RCIT Sekreteryası

 

 

 

* * * * *

 

 

 

RCIT, Suriye Devrimi ile ilgili olarak web sitesinde özel bir alt bölümde yer alan bir dizi broşür, bildiri ve makale yayınlamıştır: https://www.thecommunists.net/worldwide/africa-and-middle-east/collection-of-articles-on-the-syrian-revolution/